WENTYLACJA

Wentylacja jako zorganizowana wymiana powietrza powinna zachodzić ciągle i samoistnie. Tylko wówczas będzie skuteczna. W innym przypadku możemy spodziewać się złego samopoczucia, problemów z zawilgoceniem i zaparowanych powierzchni szklanych. W naszych domach możemy zastosować wentylację grawitacyjną – zależną od pogody lub postawić na jej odpowiednik mechaniczny – nie zależną i w pełni sprawną.

Zmniejszenie ilości powietrza wentylacyjnego, które ucieka przez kominy wentylacyjne nieco zmniejszy koszty ogrzewania. Wentylator na kanale wentylacyjnym pozwala w precyzyjny sposób ustawić wymianę powietrza na godzinę. Inaczej jest w przypadku wentylacji grawitacyjnej, tam wszystko zależy od różnicy ciśnień, na które nie mamy wpływu. Dodatkowe oszczędności związane z utratą ciepła przez wentylację możmy poczynić jeśli zaiwestujemy w rekuperację. Dodatkowym atutem rekuperacji są filtry powietrza, dzięki czemu powietrze trafiające do naszego domu jest świeże, czyste oraz wolne od zanieczyszczeń pyłowych.

W wentylacji mechanicznej napływ powietrza do domu wymuszany jest przez wentylatory. Pozwala to w pełni kontrolować intensywność wentylacji i uniezależnić ją od warunków zewnętrznych. Możliwe jest sterowanie ilością powietrza wymienianego w budynku. W celu zapewnienia ciągłego dopływu powietrza do domów ze szczelnymi oknami i dobrze ocieplonymi ścianami niezbędna jest wentylacja mechaniczna wywiewna. Zapewnia ona sprawną wymianę powietrza w każdych warunkach.

Wentylacja mechaniczna

W domu jednorodzinnym zapewnia przede wszystkim sprawną wymianę powietrza w każdych warunkach atmosferycznych. Zapewnia również redukcję strat ciepła.

Obecnie domy posiadają najczęściej szczelne okna, drzwi i ściany. Powodują one, że za skuteczną wymianę powietrza odpowiedzialna musi być właściwa wentylacja.

Kluczowe zadania każdej wentylacji, to przede wszystkim usuwanie zanieczyszczonego powietrza, a także zapewnienie stałej dostawy nowego medium.

Wentylacja mechaniczna wykonywana jest zamiast wentylacji grawitacyjnej.

Gdy oczekujemy od wentylacji sprawnego działania przez cały rok bez zamartwiania się czy ciąg jest dostateczny i zachodzenia w głowę jak go poprawić – warto wybrać wentylację mechaniczną.

Jeśli zależy nam na oszczędnym zarządzaniu wentylacją, bez dodatkowych kosztów, jesteśmy w stanie regulować i kontrolować napływ powietrza do domu poprzez regularne rozszelnianie i uchylanie okien – możemy pozostać przy wentylacji grawitacyjnej.

Jeżeli zaś chcemy mieć wentylację mechaniczną, która dodatkowo zadba o niższe rachunki za ogrzewanie – wybierzmy system rekuperacji.

Zainteresowała Cię oferta?

Skontaktuj się z Nami już teraz!